Mühendislik Tarihimizde Unutulan Bir Deha Eseri: Mimar Sinan Köprüsü

Mühendislik eserlerinden bahsedildiğinde batı dünyasına çevrilen gözlerimiz çoğu zaman yanıbaşımızda duran ve bize ait olan eserleri görememektedir. Mimar Sinan Köprüsü, etkisi yüzyılları aşan bir bilim insanı ve mühendis olan Mimar Sinan'ın bugün bize kalan yüzlerce muhteşem eserinden özel bir tanesidir.

İnşaat mühendisliği bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Niyazi Özgür Bezgin, Mimar Sinan'ın Büyükçekmece'de yer alan bu köprüsünü mühendislik tasarımı ve kullanım özellikler bağlamında tarihimizde ilk defa teknik olarak inceledi ve köprünün altı mühendislik özelliği ile sağladığı hizmeti gün yüzüne çıkardı. Köprünün, inşaat mühendisliğinin tüm alanlarında çağının ötesinde özelliklere sahip olduğu gösterdi. Köprünün, yapı işletmesi ve şantiye yönetimi, zemin mühendisliği, yapı ve köprü mühendisliği ile hidroloji ve hidrolik alanlarında eşsiz tasarım özelliklerini keşfetti.

Doç. Dr. Bezgin'in yaptığı çalışma, Amerika Birleşik Devletlerinin Washington DC eyaletinde 98 yıldır düzenlenmekte olan uluslararası Transportation Research Board Meeting'de, onlarca kişinin katıldığı bir oturumda sunuldu. Sunumun çektiği ilgi ile Doç. Dr. Bezgin, TRB bünyesinde yer alan 200'den fazla teknik komite arasında yer alan ADC50 Historic and Archeological Preservation in Transportation (Ulaştırmada Tarihi ve Arkeolojik Koruma) komitesinin tek uluslarası üyesi olarak seçildi ve çalışması, %15 yayın kabul oranına sahip Transportation Reseach Record'da 2019 senesi içinde yayınlanmaya hak kazandı. Gerek Mimar Sinan'ın gerekse bu nadir eserinin uluslarası düzeyde önde gelen bu kongrede sunumu, ülkemizin sahip olduğu eşsiz bir düşünür ve tasarımcının isminin ve eserinin duyurulmasını sağladı.

Doç.Dr Bezgin, bu alandaki çalışmalarına, Mimar Sinan'ın bütün köprülerini inceleyerek devam etmektedir.

Çalışma hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.Galeri